Az előző részünk evéssel kapcsolatos témájánál most egy picit érdekesebb irányt veszünk. Cikksorozatunk befejező részében a fontosabb bébifelszereléseket vesszük sorra. Mert ahány baba, annyi igény és annyi fejlődési sebesség, ezért mi írásunkkal szeretnénk segíteni az eligazodást.
Tehát vajon készen áll a kicsim rá, hogy...
...babahordozóban vigyük?
Az első hónapokban igen sok időt töltenek a mamák azzal, hogy kezükben tartják a babát. És pontosan emiatt van az, hogy annyi, de annyi fajta, karjainkat tehermentesítő termék közül válogathatunk.
Az alvás és a játék után, most következzék az evés. Bár az eddigi témák közül talán ez az egyetlen olyan, amiben el lehet igazodni, mivel a bébiételek nagy többségén szerepel, hogy mekkora kortól adható. Cikkünkben ezért most inkább általánosabb kérdéseket válaszolunk meg.
Tehát vajon készen áll a kicsim rá, hogy...
...kekszet vagy kenyeret egyen?
Gondoljunk csak bele, mennyi időt spórolhatnánk meg, ha mindenki mindig csak befőttes üvegbe zárt krumplipürét és csirkét enne. Előbb vagy utóbb azonban szemünk fénye is inkább abból a szendvicsből szeretne egy harapást, amit mi eszünk. “Nagyjából 9 hónapos korára, minden kisbaba képes rá, hogy kenyérfélét egyen” - tanácsolja Dr Jennifer Roche, amerikai gyermekorvos. Egy a lényeg: a falatok ne legyenek nagyok - kb. a kisujjunk körme méretűek - és ügyeljünk rá, hogy a pici ne harapjon nagyobbat, mint amennyivel meg is birkózik.
Sorozatunk előző részében az alvás volt a téma - most ezért következzék egy másik lényeges tevékenység: a játék. Ez is egy olyan terület, ahol sokszor felmerülhetnek bennünk olyan kérdések, melyekre nem feltétlenül tudjuk a választ, és melyekről nem szoktak a tanácsadó könyvekben, oldalakon, vagy magazinokban sűrűn értekezni.
Nézzük a legtipikusabb kérdéseket.
Tehát vajon készen áll a kicsim rá, hogy...
...kinn játsszon a csípős hidegben?
Ha zord időjárás uralkodik odakinn, nem a legjobb ötlet kivinni babánkat - hacsak nem unjuk halálra magunkat a négy fal között, és mindenképpen szeretnénk megmutatni nekik, milyenek is a hópelyhek. Mint sok egyéb esetben is, itt is érdemes hagyni, hogy a józan eszünk vezessen: ha mi fázunk, akkor nagy valószínűséggel a baba is fázik. És ami nagyon fontos, hogy velünk ellentétben, ő nem tudja felmelegíteni magát azzal, hogy járkál.
Az újszülöttekre vonatkozólag rengeteg egyértelmű és hasznos tanáccsal találkozhatunk, arról azonban már kevesebb szó esik, hogyan kezeljük a kisgyermekkor kihívásait. Vajon szabad-e már ezt vagy azt adni neki, csinálhatja-e már ezt így vagy úgy, és még sorolhatnák a sok-sok hasonló kérdést... Cikksorozatunkban négy fontos területet vizsgálunk meg: az alvást, a játékot, az evést, és a felszereléseket. Ez a négy terület biztosan minden gyerek élete része, így az itt felmerülő leggyakoribb kérdésekre adunk választ.
Tehát vajon készen áll a kicsim rá, hogy...
...hason aludjon?
1992 óta, mikor az American Academy of Pediatrics (vagyis az Amerikai Gyermekorvosok Akadémiája) azt javasolta, inkább hanyatt altassuk gyerekünket, a bölcsőhalál előfordulása 50%-kal csökkent. Ez tény. Mikorra azonban kisbabánk felsőteste már elég erős ahhoz, hogy rendszeresen átforduljon, vagyis nagyjából fél éves kora körül, a bölcsőhalál esélye lecsökken.
Miért van, hogy egyes férfiak ugyanúgy megtapasztalják a hízást, az álmatlanságot, és a hangulatingadozásokat a terhesség alatt, mint a nők? Cikkünkből kiderül...
A császár pingvinek párzási rituáléja, melyet az Oscar-díjas Pingvinek vándorlása című dokumentumfilm tett közismertté valahogy így fest: a párzás után a pingvin mama tojást rak, melyet a pingvin papa lába elé helyez. Ezután két hónapon át a pingvin papa ül a tojáson, megvédve minden ragadozó madártól és az Antarktisz brutális hidegétől. Emiatt aztán testsúlyának mintegy felét el is veszti.
A Pingvinek vándorlása nem komédia - sőt, sokan kifejezetten megindítónak találták! Valamiért azonban az elképzelés, miszerint az apák szenvedhetnek annyira, mint várandós társuk, a legtöbb nő számára mulatságos. Pedig az igazság az, hogy sajnos ritka esetben az apák is megtapasztalhatják, milyen kellemetlenségekkel jár a terhesség, és erre még orvosi szakkifejezés is van.
Rejtélyes szindróma
Ennek a pszichoszomatikus tünetegyüttesnek Couvade-szindróma a neve, és azzal jár, hogy a leendő apa olyan terhességi szimptómákat tapasztal meg, mint a hízás, hányinger, álmatlanság, és hangulatingadozások.
Igen, létezhet.
Sok pár igen nehéz időszakot él meg kisbabájuk megszületése után. És ez nem csak az új szülői szerep és a babával járó bokros teendők miatt van így, hanem azért is, mert sokan nem tudják, hogyan lobbanthatják újra lángra párjukkal a szenvedély lángját. Cikkünkkel pont ebben szeretnénk segíteni, hogy visszahozhassuk a románcot a kapcsolatba.
Ki a hálószobából!
Ha folyton azon aggódunk, hogy mikor kel fel a pici, akkor ne a hálószobában, vagy a kicsi közelében kényeztessük párunkat. Ma már szerencsére megoldható, hogy még akkor is meghalljuk kicsink sírását, mikor nem vagyunk a közvetlen közelében - nem is kell más hozzá, csak egy jó babamonitor. Vonuljunk be egy gyertyafényes lazító páros aromaterápiás habfürdőre a fürdőszobába, vagy térjünk vissza a kapcsolat elején használt, kalandos helyszínekre (pl. ebédlő asztal, kert, stb.). A szex helyszínének megváltoztatása pedig a szex stílusára is garantáltan pezsdítően hat!
Gyakran hallani olyan esetekről, hogy két testvér között alig van egy év korkülönbség.
Nagyon igénybe veszi egy nő szervezetét, hogy még ki sem heverte előző terhességét és szülését, máris újra teherbe esett. Bár a szülést követő három hónapban - főleg ha az újszülött szopik - alig fordul elő fogamzás. A legtöbb nő ilyen körülmények között is életeros, egészséges csecsemőnek ad életet, és nem lesz komplikáltabb a terhessége a korábbinál.
Jó, ha az anyuka szem előtt tartja azokat a veszélyeket, melyek ilyenkor előfordulhatnak, és megtesz mindent, hogy ezeket kiküszöbölje.
Ha a fogamzás a szülést követő három hónapon belül következik be, a terhesség a kezdetétől eleve veszélyeztetettnek minősül. Ettől persze nem kell megijedni. Annyit jelent csupán, hogy jobban odafigyelnek az anyukára és a babára is, valamint hogy az anya is fokozott óvatossággal kell hogy kezelje terhességét.
- Amint észreveszi, hogy gyermeket vár, azonnal keresse fel a terhesgondozót. Kövesse pontosan az orvosi utasításokat, és egyetlen vizsgálatot se hagyjon ki. Egyeztessen a nőgyógyászával és (ha van) szülésznőjével.
Ha az anyuka 35. életéve után esett teherbe, akkor mondhatni jó társaságba került. A huszonéves nők körében ugyanis csökkenőben van a terhességek aránya. Igencsak kitolódott az anyukák kora a gyermekvállalás tekintetében. Ezek a nők az anyák új típusát képviselik: megfontoltabbak, érettebbek, gyakran iskolázottabbak és sokan már szakmai sikereket is értek el a gyermekvállalás előtt. Egyes vélemények szerint jobb szülő lesz belőlük, mert ők már túljutottak az ifjúság tombolásán, nem érzik nyomasztónak azt a kötöttséget, melyet az újszülött ró rájuk.
Mások már félnek a gyermekvállalástól ebben a korban, mert már berögződött szokásaik vannak, kevesebb életero buzog bennük, és túl nagy a generációs szakadék köztük és gyermekük között. Mindazonáltal a gyermekvállalást közülük is kevesen bánják meg.
Bizony nagy dilemma ez.
Amikor már sokadszori próbálkozásra sem akar sikerülni a terhesség, és már-már kezdjük feladni a reményt, hogy természetes módon essünk teherbe, és egyszer csak mégis bekövetkezik a csoda…
A dolgok a lehető legjobb úton haladnak. Természetesen mindenki átéli a terhesség hullámvölgyeit, a “jaj, csak ne történjen semmi baj” típusú tüneteket. A család, a rokonság, a szomszédok gratulációja és különböző közhelyközeli tanácsai után, kb. a 28. hét tájékán elkezdünk gondolkodni a szülésen, azon a dolgon ami eddig még oly távolinak tűnt.
Nagyon megoszlanak a vélemények a természetes úton és a császármetszés útján történő szülés között.
Aki egyszer már császármetszéssel szült, az nem szülhet másképp? - nem is olyan régen, kb. 15 évvel ezelőtt, szinte kőbe vésett parancsa volt ez az olyan asszonyoknak, akik első gyermeküket nem természetes úton szülték.
Kétségtelen tény, hogy egy császármetszéses szülés után többnyire a következők is ilyenek lesznek, de - az orvostudomány folyamatos fejlődésének köszönhetően - ez egyáltalán nem könyvelhető el tényként.
Vannak nők akik akár két császármetszéses szülés után is képesek hüvelyi úton szülni; elsősorban azok, akiknek méhén alsó harántmetszést alkalmaztak.
Hogy valaki meg tudja-e szülni következő gyermekét hüvelyi úton, az az első császármetszéses szülés okától is függ. Ha csak valami egyszeri probléma miatt alkalmazták a császármetszést (pl.: a magzat veszélyeztetettsége, a méhlepény idő előtti leválása, a méhlepény rossz helyzete, fertőzés, farfekvés stb.), akkor van esély a szabályos szülésre.
Bár a magzat fogantatásához csupán egy nőre és egy férfira van szükség, ahhoz hogy a megtermékenyült petesejtből egészséges és életerős újszülött legyen, legalább három személyre van szükség; az anyára, az apára és egy orvosra.
Régebben nem tartozott a kismamák legfőbb gondjai közé a terhesgondozó kiválasztása. Akkoriban nem volt szokás kérdezgetni szülészeti rendelésen, hiszen a szüléssel kapcsolatos kérdésekben egyedül az orvosnak volt joga dönteni. Az anyukának arra sem kellett túl sok gondot fordítani, hogy ki lesz az orvosa, hiszen az egyik szülész épp olyannak látszott, mint a másik. Különben is, minthogy a szülő nőket többnyire elkábították, nemigen számított, hogy van-e összhang közte és az orvos között. Nem volt cselekvő résztvevője az eseményeknek, csak mint a kispadra leültetett játékos, figyelte hogy mit csinál a csapatkapitány; a szülész.
Manapság sokféleképpen lehet gyermeket szülni, és a mai leendő anyukák nagyjából annyi orvos közül választhatnak, -enyhe közhellyel élve- mint égen a csillag. A lényeg, hogy mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb nőgyógyászt.
Mikor kicsinknek fáj a pocakja, annak bizony sokféle oka lehet. Nagyon bosszantó és a tehetetlenség elkeserítő, mikor találgatnunk kell, és semmi kiindulópont nincs a megfelelő kezelés megtalálására. És ugye milyen jó lenne ilyenkor, ha létezne egy olyan gyűjtemény, melyben a leggyakoribb hasfájást kiváltó okokról és a megoldásokról olvashatnánk?
Nos pontosan emiatt, cikkünkben igyekeztünk a 8 leggyakoribb hasfájást kiváltó okot összegyűjteni, és leírjuk azt is, hogyan kezelhetjük a felmerülő gondokat.
• Ha a tünet: puffadás, hasgörcsök
Lehetséges kiváltó okok: túlevés, gázképződés
Lehetséges megoldások: egy finom hasmasszás, meleg pakolás a hasra, szélhajtó tea
( lásd: http://www.egeszsegguru.hu/news/baba-mama/mire-jo-babamasszazs-es-hogyan-csinaljuk )
Sok nő azt hiszi, hogy a terhesség alatt elengedhetetlen a táplálékkiegészítők szedése, mert ugye nem tudjuk megadni szervezetünk számára azt a sok vitamint és ásványi anyagot, amire szüksége lenne. Pontosan emiatt aztán a megfelelő vitaminok szedése még akár jó is lehet. A várandós nőknek szinte mindegyik vitaminból és ásványi anyagból többre van szükségük, mint a nem várandós társaiknak. Ezeknek a szükségleteknek a többségét azonban egy jól megtervezett és tápláló étkezési renddel ragyogóan ki lehet elégíteni. Az azonban elég valószínűtlen, hogy találnák olyan ételeket, melyek egy terhes nő elég gazdagok vasban és folsavban...
Mikor egy nő babát vár, több, mint 50 tápanyagra van szüksége a saját maga és babája jó egészségéhez. Az alábbiakban leírjuk, melyek a legfontosabbak:
Folsav
Ez a B-vitamin különösen fontos a fogamzás előtt és az első trimeszter során. A terhesség alatt a nőknek kétszer több folsavra van szükségük (összesen 400 mg-ra), mint normális esetben.
Az élet sokkal egyszerűbb volna, ha a terhesség elejétől pontosan tudnánk, hogy mikor fogunk szülni. De az élet nem ilyen egyszerű. Egyes tanulmányok szerint 100 asszonyból csupán 4 szül az előre megmondott napon. Bár egy szabályos terhesség 40 hétig tart, a legtöbben a megelőző vagy következő két hétben szülnek.
A szülés várható időpontja, amelyet a nőgyógyász ad, csupán becslés. Ez úgy is kiszámítható, hogy:
Vegyük az utolsó szabályos menstruáció első napját és adjunk hozzá 7 napot. Ettől a dátumtól számoljunk vissza 3 hónapot, és az így kapott dátumhoz képest egy év múlva várható a szülés időpontja.
Ha egy nőnek a menstruációs ciklusai 28 naposak, akkor nagyon valószínű, hogy a várható időpontban fog szülni. Ha a ciklusai hosszabbak 28 napnál, valószínűleg később, ha pedig rövidebbek, valószínűleg előbb fog szülni.
Ha azonban a ciklusai rendszertelenek, nem veszi majd hasznát ennek a számítási módnak. Mondjuk, három hónapig nem menstruált, és egyszer csak kiderül, hogy terhes. Kérdés, hogy mikor történt a fogamzás.
Minden terhesség más mint a többi, és alig foglalható szabályokba, hogy mi vár a várandós nőre. Annyi biztos, hogy lelkiismeretes terhesgondozással, egészséges étkezési szokások és életmód kialakításával jelentősen befolyásolhatja mindazt, ami a terhesség és a szülés során történik.
Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően, a mai anyáknak sokkal jobbak az esélyeik arra, hogy egészséges gyermeket szüljenek, mint a történelem során bármikor.
Na, de kezdjük az elején…
A terhesség gyanújelei
Az alábbiakban a terhesség leggyakoribb tüneteit vesszük számba, azzal a fenntartással, hogy milyen egyéb okok lehetnek még előidézői az adott tünetnek.
A menstruáció elmaradása: Ez az első olyan tünet, aminek jelentkezésekor minden nő a terhességre gondol. Remélhetőleg az egész terhesség alatt jelentkező tünet.
Törékeny szemünk fénye fürdetése nagy figyelmet igényel. Ráadásul még az is lehet, hogy babánk eleinte nem fogja szeretni a pancsolást. De nincs okunk nyugtalanságra, ugyanis egy kis gyakorlással mi és babánk is könnyen megbarátkozhatunk ezzel a tisztálkodó rituáléval.
Milyen gyakran kell fürdetni?
Semmi szükség rá, hogy kicsinket minden nap megfürdessük. Sőt, ha túl gyakran fürdetjük, azzal csak a bőre kiszáradását okozzuk. Ha használunk popsitörlőt és gyakran cseréljük a büfiztető pelust, akkor igazból már elég figyelmet szentelünk azokra a részekre, melyekre kell.
Elegendő a lemosás?
Igen, nem kell a fürdésnek minden alkalommal egy teli kád vízben történnie. Sőt, igazából addig, míg a köldökcsonk le nem esett, jobb is ha, csak lemossuk babánkat és nem áztatjuk a vízben. Lássuk most, mire lesz szükségünk a lemosáshoz:
A fiús gyermekek szülei általában úgy érzik, nincs is nagyobb kihívás, mint tesztoszteronnal makrancosított izgő-mozgó zsiványokat kordában tartani. Ám ha egy lányos szülőt kérdezünk, ő hasonlóan fog nyilatkozni, csak nem a tesztoszteronra, hanem mondjuk a szeszélyességre fog hivatkozni. De vajon ez sztereotipizálás, vagy az egyik oldalnak valóban igaza van?
Nos, a helyzet az, hogy a “csatát” nem lehet egyértelműen eldönteni, ugyanis vannak olyan területek, ahol a fiúkkal nehezebb, és vannak olyanok is, ahol bizony a lányokkkal. És ami érdekes, hogy a különbségek a fiúk s a lányok agya közötti különbségekből adódnak.
Fegyelmezés
E tekintetben a fiúk a nehezebbek. Ennek részben az az oka, hogy a fiúk hallása már születéstől fogva gyengébb és kevésbé kifinomult, mint a lányoké. Másik oka, hogy a fiúk agyában a verbális központ csak később kezd fejlődni, mit a lányokéban, és ezért hatékonyabban működnek a dicsérettel vagy büntetéssel járó fegyelmezési stratégiák a lányoknál. És ami szintén fontos, hogy a fiúknak nagyobb szükségük van rá, hogy levezessék felesleges energiáikat és agressziójukat, ezért aztán hajlamosabbak a kiszabott határok áthágására, így eleve szűkebb kereteket kell számukra biztosítani.
A terhességi csíkok (más néven stria), a legtöbb esetben a combon, a hason, a csípőn, a melleken és a fenéken jelennek meg. Kollagénroncsolódás és a vérerek tágulása eredményeként alakulnak ki, amit okozhat hirtelen súlygyarapodás vagy terhesség.
A terhesség alatt a nők 50-90%-át érinti a stria problémája, hiszen a várandósság alatt minden nőnek jelentősen megnövekszik a hasa és a melle. Leggyakrabban a hason jelennek meg a terhességi csíkok, és általában a 6. hónaptól számíthatunk a jelenségre, hiszen onnantól kezdve indul be igazán a pocak növekedése. Ritkább esetekben a fenéken, combokon, a csípőn, de akár a felkaron is megjelenhetnek azok a fránya csíkok. Általánosságban elmondható, hogy azokon a részeken koncentrálódnak, ahová általában hízni szoktunk, hiszen ott lép fel a legjelentősebb nyúlás a kötőszövet és a bőr szintjén.
Hogyan akadályozhatjuk meg?
Sajnos a terhességi csíkok kialakulását nem lehet teljes mértékben megakadályozni, és ráadásul ezesetben az sem számít, hogy fiatalok, vagy idősebbek vagyunk-e. Kialakulásának esélyét növeli, ha olyan a bőrünk szerkezete, hogy érzékenyebben reagál a hirtelen változásokra.
Mikor utódot hozunk a világra, szülőként nyilvánvalóan a legjobbat akarjuk gyermekünknek. Természetes törekvés, hogy szeretnénk, ha mindenből a legjobbat kapná, mindenben a legjobb lehetne. Ezekhez nem csak anyagi és tárgyi támaszt adhatunk neki, hanem elősegíthetjük fejlődését is. Cikkünkben most három aspektust vizsgálunk meg: az érzelmi kötődést, a tanulást, és a beszédkészséget.
Az érzelmi kötődés elősegítése
Azzal, hogy babánk hozzánk való érzelmi kötődését segítjük lényegében a későbbi érzelmi intelligenciaszintjét is emeljük. Az alábbiakkal tehetjük szemünk fénye és a köztünk lévő érzelmi kapcsolatot szorosabbá, intenzívebbé:
• Nézzünk gyakran a szemébe - különösen szoptatás vagy etetés közben. A pici babák imádnak szüleik szemébe és arcára nézni. Ha pedig karunkba fogjuk, azzal a lehető legoptimálisabb távolságból tesszük lehetővé neki mindezt.
• Mosolyogjunk, beszéljünk, énekeljünk kisbabánknak!
• Reagáljunk időben a sírására! Így kisbabánk fokozatosan megtanulja, hogy mikor szüksége van ránk, akkor mi ott leszünk, hogy megnyugtassuk.
• Nyugtatásként vagy altatóként ringassuk időnként!
Nem volt egy nyugodt éjszakája, mióta szeme fénye világra jött? Ezzel bizony sokan vannak így. Az egész éjszakán át tartó ébrenlét hosszú távon igazán kimerítő. Van azonban ezzel kapcsolatosan egy jó hírünk: kis odafigyeléssel elérhetjük, hogy gyermekünk átaludja az egész éjszakát, és így bennünket is hagyjon pihenni. Cikkünkben most a leghasznosabb tippeket gyűjtöttük egy csokorba.
A ritmus kialakítása
Az újszülötteknek napi 16, vagy akár több óra alvásra is szükségük lehet, amit legtöbbször 1-2 órás menetekben teljesítenek. Bár az alvásrend egy kissé kiszámíthatatlan eleinte, nem szabad kétségbe esnünk, ugyanis egy idő után mindenképpen rendszeresebbé válik. Ez annak köszönhető, hogy bébink idegrendszere rohamosan fejlődik ebben az időszakban, így egyre többet lesz képes ébren lenni az egyes etetések között. 3 hónapos korára a legtöbb kicsi eléri azt a szintet, hogy akár 5 órát is képes egyhuzamban aludni. A 6. hónapra pedig akár 12 órát is tudnak szundizni.