Nem is gondolnánk, hogy mikor ártatlanul beleerőltetjük a lábunkat abba a csinos tűsarkúba, vagy mikor szorító fehérneműt húzunk, az akár komoly következményekkel is járhat. “Sok nő hiszi azt, hogy a szépségért szenvedni kell” - állítja Cynthia Vaughn, texasi csontkovács. “Pedig ilyenkor nem ők, hanem egészségük szenved komoly kárt”. Nem, nem azt tanácsoljuk, hogy innentől csak kényelmes melegítőben járjunk, hanem csak annyit, hogy figyeljünk oda néhány apróságra...
Ha imádjuk az óriási válltáskákat...
Akármennyire is imádjuk mindent elnyelő hatalmas válltáskánkat, eljön az az idő, mikor megérezzük vállunkban és nyakunkban ennek a kárát. Az aszimmetrikus terhelés hatására a nyakat és a vállat összekötő izom, valamint a vállemelő izom elfáradnak, és finom szakadások jönnek bennük létre, ami akár fejfájást is okozhat. A nehéz táskák pont azokat az izmokat húzzák, melyek koponyánk alsó részéhez csatlakoznak. Ha tartósan tesszük ki ilyen terhelésnek nyakunkat, vállunkat, és hátunkat, akkor bizony 5-10 év múltával zsibbadás, hátfájás, és ízületi gyulladás is kialakulhat.
Megoldás: először is, próbáljuk meg a felesleges dolgokat kitenni a táskánkból, és nézzük meg, nem férnénk-e el egy barátságosabb és egészségesebb méretűben. Ha ez megvan (de akkor is, ha nincs), akkor pedig figyeljünk rá oda, hogy 10 percenként váltsunk, és tegyük át az ellenkező vállunkra. Óránként pedig tegyük le a táskát és végezzünk lassú vállkörzéseket előre, és hátra.
Ha szorító fehérneművel hozzuk magunkat “formába”...
Bár a szorító hatású fehérneműk - mint például szorítóharisnya, csípőszorító, testformálók, stb.- kiválóan alkalmasak a kisebb egyenletlenségek rövid távú elsimítására, hosszú távon azonban egyéb láthatatlan, viszont komoly gondot is okozhatnak (pl. visszér). A probléma a szorító fehérneműkkel az, hogy az elsimítás által elnyomják a vérkeringést, ami pedig az erek megduzzadását okozza. A nyomástól az erek olyanokká válnak akár a léggömbök, és könnye “kidurranhatnak”.
Megoldás: amint tehetjük, csökkentsük a minimálisra az erek károsodását, és mozgassuk át lábainkat, testünket, gyalogoljunk élénken egy darabig. A cél, hogy a megrekedt vérkeringés újból beinduljon. Az is nagyon jó, ha feltesszük lábainkat 45 fokban valahová, és hagyjuk, hogy testünk újból a szívünk irányába pumpálja lábunkból a vért.
Ha eltúlozzuk a radírozást...
A bőrradírozással megszabadulhatunk az elhalt hámsejtektől, és felszínre hozhatjuk az alatta lévő rózsásabb, fiatalosabb, szebb bőrt. Ez pontosan így igaz, ha nem visszük túlzásba! Sose radírozzuk bőrünket hetente egynél többször, ugyanis könnyen irritációt, kiütéseket, de akár pattanások kialakulását is okozhatja. Ha túl gyakran “frissítjük” bőrünk felső rétegét, az megborítja a faggyútermelés egyensúlyát és bőrünk természetes védekezőrendszerét is.
Megoldás: ne bánjunk úgy bőrünkkel, mintha valami élettelen dolog lenne. vegyük figyelembe bőrtípusunkat a megfelelő bőrradír kiválasztásakor, és mindig tartsuk be a használati utasításokat!
Ha imádunk a fellegek közt járni...
A tűsarkúk szexis, dögös megjelenést biztosítanak - ezt minden nő tudja. De vajon megéri a figyelemért az a kár, ami a bokánkat, térdeinket, és csípőnket éri? A lábujjhegyen való járás arra kényszeríti bokaízületeinket, hogy különösen nagy erővel fáradozzanak egyensúlyunk megtartásán, és ez bizony korai elhasználódást okoz. Az egyensúlyozó tevékenység gyengíti továbbá a csontok közti porcokat is.
Megoldás: vigyük egy picit lejjebb a mércét... Egy 15 cm magas cipő nem kétszer, hanem 7-szer nagyobb terhelést helyez bokánkra, mint egy 8 cm-es. És ha mindenképpen magasan szeretnénk járni, akkor válasszunk magasított talpú cipőt - az úgyis ismét divatba jött!